Powrót do aktualnosci
Data: 12.07.2023, 16:46

Rekordzista na Mont Blanc - Grozi mu proces

Marcello Ugazio, włoski sportowiec zdobył Mont Blanc w rekordowym czasie, ale naraził się francuskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Organizacje górskie i lokalni samorządowcy planują wszcząć przeciwko niemu postępowanie prawne.

Włoch Marcello Ugazio stał się pierwszym człowiekiem, który bezpiecznie dotarł na szczyt najwyższej góry Europy, jaką jest Mont Blanc. Podążając trasą z Genui do Courmayeur rowerem, a następnie pieszo razem z przewodnikiem, pokonał dystans liczący 300 km w niesamowitym czasie 14 godzin, 42 minut i 14 sekund. Ponadto, jego przełomowe osiągnięcie zostało odnotowane jako znakomite zarówno przez ekspertów, jak i entuzjastów sportów górskich.

Rekordzista na Mont Blanc - Grozi mu proces

Kontrowersje wokół powrotu

Jednakże, powrót Marcello Ugazio z Dachu Europy spotkał się z falą krytyki po stronie francuskiej. Organizacja pozarządowa Mountain Wilderness wyraziła swoje oburzenie zachowaniem włoskiego rekordzisty, domagając się bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących lotów nad Mont Blanc. Oskarżono go o naruszenie regulaminu ochrony masywu Mont Blanc oraz dekretu o ochronie siedlisk przyrodniczych, co wywołało kontrowersje w środowisku górników. Ponadto, zarówno organizacje górskie, jak i lokalni samorządowcy zapowiedzieli wszczęcie postępowania prawnej przeciwko Ugazio.

SportBC.com