Indie i Chiny - piłka nożna w cieniu sukcesów
Indie i Chiny - dwa największe kraje na świecie o łącznej liczbie 2,8 miliarda obywateli - od dawna stronią od sukcesów w piłce nożnej na arenie międzynarodowej. Wydaje się to wyjątkowo zaskakujące, biorąc pod uwagę potencjał tych krajów.
football / 2024-01-25 11:4:36
Piłka nożna - niewielkie sukcesy Indii i Chin
W tym tygodniu oba państwa kompletnie zawiodły podczas Pucharu Azji, co wywołało oburzenie u ich kibiców. Zarówno Indie, jak i Chiny nie zdobyły ani jednej bramki w trakcie całego turnieju, co jest niezwykle zawstydzające. Indyjska reprezentacja przegrała wszystkie trzy spotkania, a Chiny zanotowały dwa bezbramkowe remisy i jedną porażkę. Utrata wizerunku na arenie międzynarodowej jest nie do przecenienia.
Ambitne cele Chin w piłce nożnej
W przypadku Chin, piłka nożna to oczko w głowie prezydenta kraju Xi Jinpinga, który ogłosił ambitny plan polegający na zdobyciu mistrzostwa świata w 2050 roku. Niestety, po ośmiu latach programu wyniki są niewielkie. Chiny są obecnie na 78. miejscu w rankingu FIFA i trudno jest przewidzieć, czy wkrótce się poprawią. Fani drużyny są oburzeni i domagają się zmiany trenera, aby poradzić sobie z obecnym kryzysem.
Indie - upadek dawnych sukcesów
Również w przypadku Indii sytuacja nie jest zbyt optymistyczna. Pomimo że nie posiadają takich ambicji jak Chiny, przed laty nazywano ich "Brazylijczykami Azji" i odnosili sukcesy na arenie międzynarodowej. Jednak od lat nie byli w stanie nawiązać do tych sukcesów. Obecnie znajdują się w śpiączce piłkarskiej i brakuje im pewnego siebie napastnika, który mógłby wykorzystywać stworzone sytuacje.
Polityka podwójnego obywatelstwa w Indiach
Oba kraje borykają się także z problemem. Indie nie przyznają podwójnego obywatelstwa, co uniemożliwia zawodnikom żyjącym poza krajem reprezentowanie swojego kraju. Ta polityka może wpływać na rozwój drużyny i unieruchomić ich postęp w przyszłych latach.
Piłka nożna w cieniu innych sportów
Mimo iż oba kraje mają ogromne populacje i olbrzymi potencjał, piłka nożna pozostaje w cieniu innych sportów, takich jak krykiet w Indiach. Krykiet jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin w kraju, a jego związek sportowy ma jedne z najwyższych dochodów na świecie. Ta sytuacja dodatkowo utrudnia rozwój piłki nożnej w obu krajach.
Podsumowanie - szansa na poprawę
Obecny fiasko na arenie międzynarodowej może być dla obu państw sygnałem, że muszą zreformować swoje systemy szkoleniowe i podjąć działania mające na celu poprawę wyników. Oczywiście, sukces w piłce nożnej nie jest łatwy do osiągnięcia, ale Indie i Chiny mają wszelkie środki i potencjał, aby to zmienić. Jednak czy wykorzystają tę szansę, pozostaje do zobaczenia.