Powrót do aktualnosci
Data: 2024-02-12 18:19:20

Nowy rekord świata w maratonie - Kelvin Kiptum wstrząsnął światem biegaczy

Niepowtarzalne wydarzenie w historii maratonu - rekord świata pobity przez Kelvina Kiptuma

Running / 2024-02-12 18:19:20

Nowy rekord świata w maratonie - Kelvin Kiptum wstrząsnął światem biegaczy

Nieoczekiwany wyczyn Kelvina Kiptuma

8 października 2023 roku Kelvin Kiptum wprawił świat w osłupienie. Dziesiątą październikową niedzielę okrzyknięto jedną z najważniejszych dat w historii świata biegaczy. W Chicago odbył się maraton, który wszyscy zapamiętają na długo. To właśnie tam Kiptum ustanowił nowy rekord świata, poprawiając czas Eliuda Kipchoge o aż 34 sekundy.

Umiejętności Kelvina Kiptuma

Nie sposób nie zachwycić się tym wyczynem. Urodzony Kenijczyk, który dopiero rok wcześniej zadebiutował w maratonie, pokazał swoje ogromne umiejętności już na początku kariery. Jego debiut w Walencji, gdzie osiągnął wynik 2:01.53, był absolutnie niespotykany. Nikt wcześniej nie wykazał się takimi możliwościami podczas pierwszego startu.

Przebieg biegu w Chicago

Jak jednak wyjaśnił w wywiadzie po biegu w Chicago, Kiptum nie spodziewał się bicia rekordu świata. Jego jedynym celem było osiągnięcie nowego rekordu trasy. Dlatego wszyscy byli ogromnie zaskoczeni, gdy Kiptum przekroczył metę z czasem poniżej 2:01.00, stając się pierwszym w historii zawodnikiem, który tego dokonał.

Wpływ Kiptuma na świat sportu

Henryk Szost, rekordzista Polski w maratonie, również był pod ogromnym wrażeniem tego wyczynu. W rozmowie po biegu stwierdził, że Kiptum pokazał niesamowitą determinację i siłę woli. Dodawał, że biegnąc drugą połowę dystansu poniżej godziny, Kenijczyk wykazał się prawdziwie kosmiczną prędkością.

Przerwana kariera Kelvina Kiptuma

Niestety, jego wielka kariera została przerwana tragicznie. Dokładnie jeden rok później, w wieku zaledwie 24 lat, Kiptum zginął w wypadku samochodowym. Informacja ta wstrząsnęła całą społeczność biegową. Jego śmierć to ogromna strata dla świata sportu, a przede wszystkim dla samego maratonu.

Zaplanowane starty Kelvina Kiptuma

24-letni biegacz miał w planach kolejne wielkie starty. Chciał wziąć udział w letnich igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku i znowu osiągnąć coś niezwykłego. Już w kwietniu planował biec maraton w Rotterdamie, gdzie zamierzał znów popisać się niesamowitą formą. Gdyby mu się to udało, byłby to niezwykle emocjonujący bieg, obserwowany przez cały świat.

Dziedzictwo Kelvina Kiptuma

Niewątpliwie wyczyn Kiptuma zostanie zapamiętany na długo. Jego rekord świata wciąż stoi, a jego nazwisko na zawsze pozostanie zapisane w historii maratonu. Był wyjątkowym sportowcem, który swoimi wyczynami zrobił ogromne wrażenie na całym świecie. Młody, utalentowany i pełen energii - Kelvin Kiptum odegrał ważną rolę dla przyszłości biegania.

Academico Viseu U23 - Braga U23
Data: 13.02. 12:00
Typ: Under 2.5
Kurs: 2
Sport: soccer
Kurs pobrany z STS
Przewaga nad bukmacherem: 4.44%
Kurs może ulec zmianie, grając będziesz zarabiał w długim terminie!

FAQ - Często zadawane pytania

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi.

1. Czy Kelvin Kiptum był Kenijczykiem?

Tak, Kelvin Kiptum był Kenijczykiem.

2. Jaki był czas Kiptuma w maratonie w Chicago?

Czas Kelvina Kiptuma w maratonie w Chicago wynosił poniżej 2:01.00.

3. Czy Kiptum poprawił rekord świata?

Tak, Kelvin Kiptum poprawił rekord świata o 34 sekundy.

4. Jaki był cel Kelvina Kiptuma w biegu w Chicago?

Celem Kelvina Kiptuma w biegu w Chicago było osiągnięcie nowego rekordu trasy.

SportBC.com