Widowiskowy piąty etap wyścigu Dookoła Kraju Basków

Krótki opis o widowiskowym piątym etapie wyścigu Dookoła Kraju Basków

Cycling / 2024-04-05 19:16:26

Niezwykłe zwycięstwo Francuza

W piątek odbył się piąty etap prestiżowego wyścigu Dookoła Kraju Basków. Zawodnicy mieli do pokonania wymagającą trasę o długości 176 km, wiodącą z Vitorii-Gasteiz do Amorebiety-Etxano. Trasa ta była nie tylko pagórkowata, ale również wzbogacona o sztywne podjazdy, które miały wpływ na liczbę kolarzy, którzy byli w stanie powalczyć o zwycięstwo.

Po pojedynku na finiszu zwyciężył Francuz Gregoire

Na mecie przybył mocno uszczuplony peleton, który liczył zaledwie 34 zawodników. Zwycięzcą etapu okazał się Francuz Gregoire, choć ostateczne rozstrzygnięcie nastąpiło dzięki fotofiniszu. Jednak postawę Kwiatkowskiego mogą cieszyć polskich kibiców. Polak brał udział w 5-osobowej ucieczce i wygrał ostatnią lotną premię dnia, a także odważnie próbował odjechać na ostatnim podjeździe. Niestety, nie wytrzymał tempa i został wchłonięty przez grupy goniącego peletonu. Ostatecznie Kwiatkowski zajął 84. miejsce ze stratą niemal 6 minut, co spowodowało spadek w klasyfikacji generalnej z 25. na 71. miejsce.

Skjelmose pozostaje liderem

Duńczyk Mattias Skjelmose, reprezentujący drużynę Lidl-Trek, utrzymuje się na pozycji lidera wyścigu. Jednak na drugie miejsce awansował Niemiec Schachmann dzięki bonifikacji na mecie. Traci on do Duńczyka tylko 2 sekundy.

Niezety, podczas piątego etapu doszło również do licznych kraks w peletonie. Jeden z czołowych hiszpańskich kolarzy, Mikel Landa, został zmuszony do wycofania się z wyścigu z powodu złamania obojczyka. Został on zabrany z trasy na noszach, obsadzony w kołnierzu ortopedycznym. Informację o tym tragicznym w skutkach wypadku przekazała jego drużyna, Soudal-Quick Step.

Wyścig Dookoła Kraju Basków to jedno z najważniejszych wydarzeń kolarskich w Baskonii, regionie Północnej Hiszpanii o bogatej historii i kulturze. Ta część Hiszpanii jest znana z wymagających tras kolarskich, które przyciągają najlepszych zawodników z całego świata. Wyścig ten odbywa się od 1924 roku i jest często określany mianem "mini-Tour de France". Baskonia słynie również z licznych kraks i trudnych warunków atmosferycznych, które dodatkowo utrudniają rywalizację.

Trzeba przyznać, że Dookoła Kraju Basków jest niezwykle widowiskowym wyścigiem, który przyciąga nie tylko fanów kolarstwa, ale również miłośników sportu i przygody. To silna rywalizacja, która testuje zarówno siłę jak i wytrzymałość zawodników. Cieszymy się, że polscy kolarze również biorą udział w tym prestiżowym wydarzeniu i mam nadzieję, że będą kontynuować swoje udane występy w kolejnych etapach wyścigu.

Przewaga nad bukmacherem: 4.21%
Kurs może ulec zmianie, grając będziesz zarabiał w długim terminie!

1. Co było najważniejsze w piątym etapie wyścigu Dookoła Kraju Basków?

Zwycięstwo Francuza Gregoire.

2. Jak spisał się Michał Kwiatkowski w piątym etapie?

Brał udział w ucieczce, wygrał ostatnią lotną premię, próbował odjechać na ostatnim podjeździe, ale ostatecznie zajął 84. miejsce.

3. Jaki jest lider wyścigu Dookoła Kraju Basków?