Data: 2024-07-14 18:10:52

Carlos Alcaraz vs Novak Djoković - rewolucja na kortach Wimbledonu

Relacja z emocjonującego meczu pomiędzy Carlosem Alcarazem i Novakiem Djokoviciem na kortach Wimbledonu.

Tenis / 2024-07-14 18:10:52

Niesamowite spotkanie na trawiastych kortach

Wimbledon to jedno z najbardziej prestiżowych i historycznych wydarzeń w świecie tenisa. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1877 roku, a od tamtej pory turniej zyskał miano jednego z najważniejszych wydarzeń sportowych na świecie. W 2024 roku odbyło się kolejne emocjonujące spotkanie na trawiastych kortach All England Clubu.

Carlos Alcaraz vs Novak Djoković

Carlos Alcaraz, 21-letni Hiszpan, zmierzył się z doświadczonym 37-letnim Novakiem Djokoviciem. Było to już ich szóste spotkanie na korcie, ale wszystkie poprzednie odbyły się w fazie półfinałowej lub finałowej turniejów. Nigdy wcześniej nie spotkali się więc w niższej fazie rozgrywek. Trzy z tych meczów zakończyły się zwycięstwami Djokovicia, ale rok wcześniej Alcaraz pokonał Serba w finale Wimbledonu. Było to zdecydowane zwycięstwo Hiszpana, który odrobił straty, pokonując Djokovicia 1:6, 7:6 (8-6), 6:2, 3:6, 6:4.

Walka o tytuł na Wimbledonie

Djoković miał nie tylko szansę na rewanż, ale również na wyrównanie rekordu Rogera Federera - a zarazem swojego - ośmiu wygranych tytułów na kortach Wimbledonu. Serb był już rekordzistą w kategorii najwięcej wygranych Wielkiego Szlema, co osiągnął jeszcze w poprzednim sezonie. Jego ambicje były więc ogromne.

Emocje na korcie

Pierwsze minuty spotkania zapowiadały, że kibice mogą spodziewać się prawdziwej tenisowej uczty. Pierwszy gem, który trwał niemal kwadrans, zakończył się przełamaniem Djokovicia, pomimo że Serb wcześniej obronił cztery break pointy. Alcaraz utrzymał przewagę i w piątym gemie po raz drugi przełamał Serba. Djoković próbował się odgryźć, miał nawet okazje do przełamania w szóstym gemie, ale Alcaraz bronił się z sukcesem. Pierwszy set zakończył się wynikiem 6:2 dla Hiszpana.

Przewaga Alcaraza

W drugim secie przewaga Alcaraza była jeszcze większa. Djoković nie był w stanie skutecznie bronić się przed kolejnymi przełamaniami, a Hiszpan wykorzystywał swoje szanse. Drugi set zakończył się wynikiem 6:2 dla Alcaraza, co zbliżało go do zwycięstwa.

Ostatnie starcie

Djoković, który czuł presję i widział, że czas na odwrócenie losów meczu się kończy, postanowił się podnieść do walki. Musiał już wygrać kolejne punkty, aby odzyskać kontrolę nad spotkaniem i zmienić wynik. Alcaraz jednak zdołał obronić się przed Serbem, który nie zdołał znaleźć odpowiedniego sposobu na odebranie mu serwisu.

Wielka walka do końca

W dziewiątym gemie trzeciego seta Alcaraz przełamał Djokovicia po raz piąty, zbliżając się tym samym do obrony tytułu. Djoković jednak nie składał broni i obronił trzy piłki meczowe. Zapowiadał się więc emocjonujący tie-break, który mógł przesądzić o wyniku meczu.

Triumf Alcaraza

Hiszpan zdołał wywalczyć pierwszy mini brejk, ale musiał utrzymać przewagę do końca dogrywki. Djoković próbował zepchnąć Alcaraza ze szczytu, ale popełnił błąd, wyrzucając piłkę na aut. Alcaraz skorzystał z tej okazji i zdobył międzynarodowy tytuł kolejny, zwyciężając 6:2, 6:2, 7:6 (4).

Poziom gry

Warto podkreślić, że Djoković niezwykle walczył, aby zmienić wynik meczu, ale Alcaraz okazał się lepszy. Hiszpański tenisista po raz drugi z rzędu zdobył tytuł na kortach Wimbledonu, prezentując niesamowitą grę i determinację.

Wielkie wydarzenie na Wimbledonie

Spotkanie między Alcarazem i Djokoviciem na Wimbledonie 2024 wpisuje się w historię tego wspaniałego turnieju. Obydwoje zawodnicy zaprezentowali wysoką jakość gry, pokazując, że tenis to nie tylko sport, ale również pasja i determinacja. Eksperci uważają, że Alcaraz ma przed sobą wielką karierę, a Djoković, mimo przegranej, nadal jest jednym z najlepszych tenisistów w historii.

1. Kiedy odbyły się pierwsze mistrzostwa Wimbledonu?

Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1877 roku.

2. Ile razy Novak Djoković spotkał się wcześniej z Carlosem Alcarazem?

Novak Djoković i Carlos Alcaraz spotkali się pięć razy wcześniej.

3. Kto wygrał poprzednie spotkania między Djokoviciem a Alcarazem?

Trzy z tych meczów zakończyły się zwycięstwami Djokovicia, ale rok wcześniej Alcaraz pokonał Serba w finale Wimbledonu.

4. Jaki wynik miało ostatnie spotkanie między Djokoviciem a Alcarazem?

Mecz zakończył się wynikiem 6:2, 6:2, 7:6 (4) dla Alcaraza.

5. Ile tytułów na kortach Wimbledonu ma Novak Djoković?