Powrót do aktualnosci
Data: 16.07.2023, 16:5

Wielki wkład Wojciecha Walkiewicza w polskie kolarstwo

Przypomnienie o wybitnym sportowcu, trenerze i działaczu

Kolarstwo - 16 lipca 2023

Wielki wkład Wojciecha Walkiewicza w polskie kolarstwo

Nie żyje Wojciech Walkiewicz. To ogromna strata dla całego polskiego kolarstwa. Zmarł w wieku 85 lat człowiek, który swoim zaangażowaniem i pasją przyczynił się do wielu sukcesów naszych zawodników. Był zarówno utalentowanym kolarzem, jak i wybitnym trenerem oraz działaczem kolarskim.

Sukcesy na mistrzostwach świata

Wojciech Walkiewicz był współtwórcą licznych sukcesów polskich kolarzy na mistrzostwach świata w latach 70. W tym okresie mieliśmy wiele powodów do dumy z naszych reprezentantów. Było to możliwe dzięki twardej pracy i kompetencjom trenera Walkiewicza, który świetnie potrafił przygotować zawodników do najważniejszych imprez. To pod jego kierunkiem nasi kolarze zdobyli trzy tytuły mistrzów świata: dwa indywidualne i jeden drużynowy.

Rola Wojciecha Walkiewicza jako trenera

Wojciech Walkiewicz na początku 1973 roku objął funkcję trenera polskiej reprezentacji w kolarstwie szosowym po tragicznej śmierci Henryka Łasaka. Już w pierwszym roku jego działalności sięgnęliśmy po złoto mistrzostw świata. Walkiewicz skutecznie budował drużynę, integrując zawodników i pomagając im osiągać wybitne wyniki. Dzięki niemu Polska stała się czołowym państwem w tej dyscyplinie sportu.

Wojciech Walkiewicz nie ograniczał swojej aktywności tylko do Polski. Przez wiele lat pracował również za granicą, w Meksyku, Brazylii i Izraelu. Dzięki temu zdobywał nowe doświadczenia i poszerzał horyzonty zarówno jako trener, jak i działacz.

Praca na rzecz polskiego kolarstwa

Po zakończeniu kariery sportowej Wojciech Walkiewicz poświęcił się pracy w Polskim Związku Kolarskim. W latach 1996-2010 pełnił funkcję prezesa organizacji, dbając o rozwój tej dyscypliny w naszym kraju. Jego ogromnym osiągnięciem było m.in. wybudowanie toru kolarskiego w Pruszkowie, który doprowadził do wzrostu sukcesów polskich kolarzy na arenie międzynarodowej.

Wojciech Walkiewicz był również zaangażowany w prace Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) oraz Europejskiej Unii Kolarskiej (UEC). Jego wkład w rozwój kolarstwa nie tylko w Polsce, ale również na świecie jest nieoceniony.

Wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego

W latach 2005-2009 Wojciech Walkiewicz pełnił funkcję wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Był odpowiedzialny za promowanie sportu i wspieranie naszych sportowców w walce o medale podczas igrzysk olimpijskich. Jego doświadczenie i zaangażowanie były niewątpliwym atutem dla polskiego ruchu olimpijskiego.

Wojciech Walkiewicz pozostawił ogromne dziedzictwo w polskim kolarstwie. Jego pasja, oddanie oraz profesjonalizm wpłynęły na wiele pokoleń zawodników. Jego wkład w rozwój tej dyscypliny nie może być przeceniony.

Thor Akureyri - Afturelding
Data: 16.07. 18:00
Typ: Under 3.5
Kurs: 1.9
Sport: soccer
Kurs pobrany z STS
Przewaga nad bukmacherem: 6.81%
Kurs może ulec zmianie, grając będziesz zarabiał w długim terminie!

SportBC.com