Data: 2024-08-11 6:24:9

Igrzyska olimpijskie Paryż 2024 - nadzieja dla Polskich sportowców

Igrzyska olimpijskie Paryż 2024 przyciągają uwagę polskich kibiców, którzy liczą na to, że nasi sportowcy poprawią jeszcze swój dorobek medalowy.

Olympics / 2024-08-11 6:24:9

Polscy sportowcy na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024

Igrzyska olimpijskie Paryż 2024 przyciągają uwagę polskich kibiców, którzy liczą na to, że nasi sportowcy poprawią jeszcze swój dorobek medalowy. Dotychczas Biało-Czerwoni zdobyli dziewięć krążków: złoty, trzy srebrne i pięć brązowych. Jeśli nie uda im się zdobyć większej liczby medali, będzie to najgorszy występ Polaków od igrzysk w Melbourne w 1956 roku. Tam Polacy również zdobyli tylko 9 medali, z czego tylko jeden był złoty, a reszta to srebrne i brązowe.

Aleksandra Lisowska i Angelika Mach na trasie maratonu

W niedzielę na trasie maratonu pojawią się Aleksandra Lisowska i Angelika Mach. Lisowska, mistrzyni Europy z 2022 roku, wraz z Mach mają starcie zaplanowane na godzinę 8 rano. Pomimo że ich rekordy życiowe i pozycje rankingowe nie dają dużych nadziei na dobrą rywalizację, biegi na dystansie maratonu czasami przynoszą niespodzianki i nieoczekiwane wyniki. Ich występ sprawi, że liczba polskich sportowców, którzy wystartują w Paryżu wzrośnie do 214.

Daria Pikulik i Mateusz Rudyk na igrzyskach

Ponadto, już wystartowali na tych igrzyskach Daria Pikulik i Mateusz Rudyk. Pikulik będzie rywalizować w omnium, czyli kolarskim wieloboju na torze, od godziny 11. W przeszłości zdobyła srebro na Mistrzostwach Świata w Berlinie w 2020 roku. Natomiast Rudyk, który jest sprinterem, brał udział w wyścigu 1. rundy i awansował do ćwierćfinału, który rozpocznie się o godzinie 11.29. Start Rudyka długo był pod znakiem zapytania ze względu na formalności związane z przyjmowaniem insuliny. Choruje na cukrzycę, co wymagało specjalnej procedury.

Dotychczasowe medale polskich sportowców

Na razie polscy sportowcy zdobyli dziewięć medali na tych igrzyskach. Aleksandra Mirosław zdobyła jedyny złoty medal w wspinaczce sportowej na czas. Srebrne medale zdobyli drużyna siatkarzy, kajakarka górska Klaudia Zwolińska i pięściarka Julia Szeremeta. Brązowe medale zdobyły czwórka podwójna wioślarzy, drużyna szpadzistek, tenisistka Iga Świątek, wspinaczka Aleksandra Kałucka i biegaczka Natalia Kaczmarek.

Zakończenie igrzysk i transmisje

W niedzielę odbędą się ostatnie 13 z 329 konkurencji olimpijskich. O godzinie 15.30 rozpocznie się finał koszykarski, w którym zagrają USA i Francja. Ceremonia zamknięcia igrzysk na Stade de France rozpocznie się o godzinie 21. Po zakończeniu Igrzysk 33. Letniej Olimpiady w Paryżu zostaną wpisane do historii.

Transmisje z igrzysk olimpijskich w Paryżu

Transmisje z igrzysk olimpijskich w Paryżu dostępne są w Eurosporcie, a można je także oglądać na żywo i na żądanie na platformie Max. Program wydarzeń olimpijskich z udziałem Polaków w niedzielę obejmuje rywalizację kolarską na torze dla Darii Pikulik oraz Mateusza Rudyka. Pikulik będzie startować w omnium, gdzie zmierzy się w różnych konkurencjach, takich jak scratch, wyścig na tempo, wyścig eliminacyjny i wyścig punktowy. Rudyk, natomiast, weźmie udział w rywalizacji keirin, gdzie zmierzy się z innymi sprinterami.

Podsumowanie igrzysk olimpijskich Paryż 2024

Polska delegacja liczy na kolejne medale, które poprawią dotychczasowy dorobek. Czy uda się osiągnąć ten cel? Tego dowiemy się już niebawem, gdy polscy sportowcy będą rywalizować w swoich dyscyplinach.