Powrót do aktualnosci
Data: 17.07.2023, 19:21

Mistrzostwa świata kobiet - zwiększona pula nagród i walka o równouprawnienie

Mistrzostwa świata kobiet w piłce nożnej przyciągają uwagę swoimi nowymi stawkami nagród, ale również otwierają dyskusję na temat potrzeby równouprawnienia płciowego.

Piłka nożna | 17.07.2023, 19:21

FIFA podwyższa pulę nagród

Mistrzostwa świata kobiet w piłce nożnej zostały oznaczone zwiększoną pulą nagród dla uczestniczek turnieju. Każda z 736 piłkarek biorących udział w mistrzostwach zarobi minimum 30 tysięcy dolarów, podczas gdy zwycięska drużyna otrzyma aż 270 tysięcy dolarów. Te nowe stawki są trzykrotnie wyższe niż w poprzednim mistrzostwach we Francji w 2019 roku. Chociaż fundusz wynosi 152 miliony dolarów, to jest on znacznie mniejszy w porównaniu do finansowania turniejów męskich.

Równouprawnienie i walka o lepsze warunki

Zarobki piłkarek i równouprawnienie płciowe to tematy często poruszane w świetle rozwoju kobiecego futbolu. Różnice w pensjach pomiędzy piłkarzami a piłkarkami oraz nierówności traktowania są głównymi powodami niezadowolenia wielu zawodniczek. Alex Morgan, reprezentująca USA, chwali inicjatywę kierowania większej części funduszy bezpośrednio do piłkarek. Jednak niektóre Australijki podkreślają, że różnice w zarobkach są nadal widoczne i potrzebują dalszych działań.

Wspólna walka o równość płci

Działania na rzecz zrównania płac za osiągnięcia sportowe prowadzą nie tylko same zawodniczki, ale również organizacje jak Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych (FIFPro). Wysłano już list do Gianniego Infantino, prezydenta FIFA, który obiecał dążyć do eliminacji nierówności wynagrodzeń na przyszłych turniejach.

Mistrzostwa świata kobiet 2023 - harmonogram

Tegoroczne mistrzostwa świata kobiet w piłce nożnej rozpoczną się 20 lipca i potrwają do 20 sierpnia. Uczestniczyć będzie 32 reprezentacje, które zostaną podzielone na osiem grup. O dwie najlepsze drużyny z każdej grupy będą rywalizować w fazie pucharowej o tytuł mistrza świata.

Anyang - Cheonan City
Data: 18.07. 12:30
Typ: Under 2.5
Kurs: 2.19
Sport: soccer
Kurs pobrany z STS
Przewaga nad bukmacherem: 2.69%
Kurs może ulec zmianie, grając będziesz zarabiał w długim terminie!

SportBC.com