Incident na meczu Legia Warszawa - Djurgardens
W czwartek 19 grudnia doszło do incydentu na meczu Legia Warszawa - Djurgardens.
Piłka nożna / 2024-12-19 21:42:38
Przerwanie meczu
Po zaledwie 5 minutach meczu doszło do incydentu, który skłonił sędziego do przerwania spotkania. Kibice Legii zaczęli wspierać swoją drużynę, śpiewając słynną piosenkę "Hey Jude". Jednak w tym samym czasie odpalili race, tworząc gęstą czerwoną mgłę na boisku. Arbiter natychmiast gwizdnął i podbiegł do jednego z delegatów, by porozmawiać z nim na ten temat. Po krótkiej rozmowie arbiter zdecydował przerwać mecz.
Przerwa i wznowienie gry
Przed spotkaniem organizatorzy postanowili zamknąć dach, co miało utrudnić wywietrzenie dymu z rac. Jednak mimo tego, czerwona mgła utrzymywała się przez kilka dobrych minut. Podczas przerwy piłkarze obu drużyn czekali, aż mgła opadnie i mogą wznowić spotkanie. Widoczność nieco się poprawiła, więc arbiter gwizdnął, by wznowić mecz.
Porażka Legii Warszawa
Niestety, po wznowieniu gry Legia straciła bramkę. Zawodnik Djurgardens, Nguen, otrzymał podanie na około 30 metrów od bramki i oddał strzał zza pola karnego, który okazał się nie do obrony dla bramkarza Legii. Mecz trwał nadal, a transmisję z tego spotkania można było oglądać na antenie Polsatu Sport 1.
Reakcja UEFA i historia polskich klubów w fazie 1/8 finału
Z pewnością incydent w Szwecji nie umknie uwadze UEFA, która zapewne będzie rozważać jaką karę nałożyć na zespół Djurgardens za zachowanie ich kibiców. Dodatkowo, jeśli obie drużyny awansują bezpośrednio do 1/8 finału, będzie to pierwszy przypadek w ciągu ostatnich 50 lat, kiedy dwie Polskie drużyny znalazły się w tej fazie turnieju. W sezonie 1975/1976 Śląsk Wrocław i Stal Mielec osiągnęły najlepszą "szesnastkę" Pucharu UEFA.
Incydent jako częsty problem w polskim futbolu
Warto zauważyć, że incydent z odpalonymi racami w trakcie meczu to niestety częsty problem w polskim futbolu. Takie zachowanie kibiców naraża klub na karne punkty, grzywny, a nawet wykluczenie z rozgrywek. Władze piłkarskie podejmują różne działania mające na celu powstrzymanie takiego zachowania, jednak wydaje się, że jeszcze wiele pracy trzeba włożyć, aby całkowicie zlikwidować ten problem.
Sukces polskiego futbolu
Nie można jednak zapominać o emocjach, które piłka nożna potrafi wywołać. Zarówno Legia Warszawa, jak i Jagiellonia Białystok doszły tak daleko w rozgrywkach europejskich, co jest ogromnym sukcesem dla polskiego futbolu. Być może to jest właśnie moment, który pokaże, że polskie drużyny mają potencjał, aby osiągać sukcesy na arenie międzynarodowej i mogą być konkurencyjne w europejskich rozgrywkach klubowych.