Powrót do aktualnosci
Data: 2023-07-20 15:1:5

Nadzieja na pojednanie w gimnastyce: FIG wprowadza status sportowca neutralnego

Federacja FIG zapowiada wprowadzenie statusu 'indywidualnego sportowca neutralnego' dla rosyjskich i białoruskich gimnastyków, co ma umożliwić im powrót do zawodów. Decyzja ta ma za zadanie zmotywować do pokoju i szanowania praw wszystkich zawodników.

Gimnastyka artystyczna / Międzynarodowy komitet gimnastyczny - 20 lipca 2023

Nadzieja na pojednanie w gimnastyce: FIG wprowadza status sportowca neutralnego

FIG i dążenie do pokoju

Pozwalając rosyjskim i białoruskim gimnastykom wrócić do zawodów jako sportowcom neutralnym, FIG gwarantuje jednocześnie respektowanie praw wszystkich zawodników i wysyła światu wiadomość, że w ten sposób dąży do pokoju - zaznaczył szef światowej federacji, Japończyk Morinari Watanabe.

Status sportowca neutralnego

W założeniu podstawowym warunkiem dopuszczenia gimnastyków z Rosji bądź Białorusi będzie wcześniejsze wystąpienie przez nich do FIG o nadanie statusu 'indywidualnego sportowca neutralnego', a jednym z elementów będzie brak jakiejkolwiek współpracy czy związków między innymi z władzami państwowymi, narodowymi federacjami w tej dyscyplinie czy krajowymi komitetami olimpijskimi.

Perspektywy olimpijskich zawodów kwalifikacyjnych

Według FIG, sportowcy z Rosji i Białorusi po otrzymaniu statusu neutralnych będą mogli wystąpić w olimpijskich zawodach kwalifikacyjnych, ale czy zostaną dopuszczeni do startu w igrzyskach w Paryżu będzie to już zależeć od decyzji MKOl w tej kwestii.

Zakaz startów międzynarodowych

FIG w związku ze zbrojną inwazją Rosji i Białorusi na Ukrainę w lutym ubiegłego roku wprowadziła całkowity zakaz startów międzynarodowych dla reprezentantów krajów-agresorów.

Dunfermline - Kilmarnock
Data: 22.07. 16:00
Typ: Under 2.5
Kurs: 2.18
Sport: soccer
Kurs pobrany z STS
Przewaga nad bukmacherem: 6.69%
Kurs może ulec zmianie, grając będziesz zarabiał w długim terminie!

SportBC.com