Kontrowersje wokół terminu meczu Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa w Pucharze Polski
Sporo sporów wokół terminu meczu pomiędzy Jagiellonią Białystok a Legią Warszawa w Pucharze Polski
Piłka nożna / 2025-01-24 21:36:55
Kontrowersyjny mecz
W Pucharze Polski zawsze dochodzi do sporów dotyczących terminarza, i tegoroczna edycja nie jest wyjątkiem. Największą kontrowersję wzbudza mecz pomiędzy Jagiellonią Białystok a Legią Warszawa. Obie drużyny rywalizujące w Lidze Konferencji Europy zostały zestawione przeciwko sobie w ćwierćfinale Pucharu Polski, jednak nie mogą dojść do porozumienia co do terminu spotkania.
Prośba Jagiellonii
Jagiellonia Białystok wystąpiła z wnioskiem do PZPN o wyznaczenie meczu na czwartek, 27 lutego. Klub uzasadnia to faktem, że tydzień wcześniej będzie rywalizować w Lidze Konferencji, a niedługo potem czeka go ważne spotkanie ligowe z Cracovią. Chciałby, aby między tymi meczami było więcej czasu na regenerację.
Postulat Legii
Natomiast Legia Warszawa upiera się, że mecz powinien odbyć się w środę, 26 lutego. Klub argumentuje, że ma wolny weekend ze względu na bezpośredni awans do 1/8 finału Ligi Konferencji, a niedzielę przed meczem pucharowym gra ważne spotkanie ligowe z Radomiakiem. Dodatkowo, Legia planuje przeprowadzić imprezę komercyjną na swoim stadionie dzień po meczu, co zwiększyłoby ich obłożenie.
Decyzja w rękach PZPN
Decyzję w sprawie terminu musi podjąć Departament Rozgrywek Krajowych PZPN. Telewizja Polska, która ma prawa do transmisji tych spotkań, wyraziła gotowość na pokazanie meczu Legii Warszawa z Jagiellonią Białystok zarówno w środę, jak i czwartek. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie zależeć od PZPN.
Kontrowersje wokół PZPN
PZPN zostaje przedstawiony jako organizacja mająca problemy w poradzeniu sobie z takimi sytuacjami, jak terminarz meczów. Jednak trzeba mieć nadzieję na to, że tym razem uda im się rozwiązać ten problem bez większych kontrowersji, na co nie zawsze mogli liczyć inni uczestnicy polskiej piłki nożnej, jak na przykład przy okazji Superpucharu Polski.
Historia Pucharu Polski
Warto zaznaczyć, że Puchar Polski ma długą historię sięgającą 1926 roku, który to roku odbył się pierwszy finał. Wówczas zwycięzcą została Wisła Kraków, a przegrani to Cracovia i Warta Poznań. Od tamtej pory rozgrywki te cieszą się dużą popularnością i prestiżem wśród polskich klubów, ale nie brakowało również kontrowersji. W 1963 roku finalista klubów z Legii i Górnika Zabrze, piłkarze z Warszawy nie zastosowali się do zaleceń trenera i postanowili wziąć udział w przyjęciu, które zorganizował w naszym kraju Janos Kadar delegacja gruzińska. Przed spotkaniem otrzymali wiadomość, że pokonali Górnika Zabrze 3-2. Brak zgody w klubie wobec piłkarzy, którzy nie uszanowali decyzji trenera i zagrali w tych towarzyskich przyjęciach,a na ich miejscu miał zagrać kolega z drużyny rozwścieczony orzekł, że Zawisza Bydgoszcz jest mistrzem Polski.
PZPN - Polski Związek Piłki Nożnej
Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) to jeden z najstarszych w Europie związków piłkarskich, założony w Lipcu 1919 roku. Głównym celem organizacji jest rozwijanie i promowanie futbolu w Polsce. PZPN jest odpowiedzialny za koordynację rozgrywek piłkarskich na poziomie krajowym, w tym Pucharu Polski. Przez lata PZPN pełnił ważną rolę w rozwoju polskiej piłki nożnej, jednak nie uniknął również kontrowersji. Wielokrotnie naruszano zasady fair play, a także dochodziło do afer korupcyjnych i nieprawidłowości w zarządzaniu. W ostatnich latach Związek podejmuje wysiłki na rzecz oczyszczenia swojego wizerunku i poprawy standardów zarządzania.