Sprawa zaniżania ocen dla polskich gimnastyczek
Sprawa zaniżania ocen dla polskich gimnastyczek artystycznych wzbudza kontrowersje i skłania Polski Związek Gimnastyczny do podjęcia działań w celu osiągnięcia zadośćuczynienia.
gimnastyka / 2025-02-07 21:37:32
Historia zaniżania ocen Polek w gimnastyce artystycznej
Historia zaniżania ocen Polek w gimnastyce artystycznej rozpoczęła się już na Mistrzostwach Europy w Budapeszcie rok wcześniej. Od samego początku kadra narodowa PZG wyrażała sprzeciw wobec tego procederu i podejmowała różne działania mające na celu zapobieżenie tej niesprawiedliwości. Szafran podkreślał, że Polacy nie szczędzili wysiłków, aby powstrzymać zaniżanie lub blokowanie not sędziowskich dla Polek. Wysyłali doniesienia do europejskich i światowych władz gimnastyki, jak również do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Niestety, ich starania nie przyniosły rezultatu i konsekwencją tych działań było brak Polaków w walce o medale na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.
Reakcje na decyzje w sprawie zaniżania ocen
Reakcje na decyzje w sprawie zaniżania ocen były mieszane. Sekretarz generalny PZG podkreślił, że procedowanie sprawy przed Trybunałem Arbitrażowym ds. Sportu (CAS) w Lozannie i Fundacją Etyki przy Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej (FIG) nie przyniosły wymiernych efektów w postaci przywrócenia Polsce kwalifikacji olimpijskich. Niemniej jednak, PZG była zadowolona z tego, że Trikomiti została odsunięta od sędziowania przed samymi igrzyskami olimpijskimi, co daje nadzieję na dalsze postępy w sprawie.