Kontrowersje w przyznawaniu funduszy ministerialnych na cele sportowe
Artykuł opisuje kontrowersje związane z przyznawaniem funduszy ministerialnych na cele sportowe. Pojawiły się informacje o nieprawidłowościach w przekazywaniu środków do siłowni Magic Gym, których współwłaścicielem jest prezes PZPN.
Kategoria: kontrowersje / 2023-09-28 9:42:43
Wątpliwości co do przejrzystości przyznawania środków
W ostatnim artykule opublikowanym przez Szymona Jadczaka z Wirtualnej Polski, ujawnione zostały informacje dotyczące nieprawidłowości w przekazywaniu funduszy z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Okazuje się, że białostocka siłownia Magic Gym, której współwłaścicielem jest prezes PZPN Cezary Kulesza, otrzymała kilkaset tysięcy złotych z programów resortu. Przesunięcie tych środków do siłowni budzi jednak pewne kontrowersje.
Współwłaściciel siłowni Magic Gym
Warto wspomnieć, że Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało fundacjom w sumie 700 tysięcy złotych, w tym również fundacji założonej przez wspólników prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jednakże, w przypadku siłowni Magic Gym, do której trafiły te środki, pojawiają się pewne wątpliwości. Otóż, sama siłownia jest współwłasnością Cezarego Kuleszy, a jednocześnie siedzibą fundacji "Żadnych Granic", której członkami są Tomasz Frankowski i Marian Jóźwiak. Co więcej, założenie fundacji było wspólnym przedsięwzięciem Kuleszy, Frankowskiego i Jóźwiaka, a siłownią zarządza spółka "Profaktor" utworzona przez wspomniane osoby. Takie połączenie podmiotów wzbudza podejrzenia o nieprawidłowości w przyznawaniu środków ministerialnych.
Dotacje dla siłowni Magic Gym
Co istotne, siłownia Magic Gym otrzymała już wcześniej dotacje z ministerstwa na łączną kwotę 700 tysięcy złotych, w ramach programów "Sportowe Wakacje+" oraz "Sport dla Wszystkich". Miały one zostać wykorzystane na zorganizowanie bezpłatnych zajęć z jogi, treningu funkcjonalnego czy boksu. Jednakże, jak podaje Szymon Jadczak, w praktyce program ten cieszył się umiarkowanym zainteresowaniem, a na zajęcia z jogi zgłosiło się jedynie sześć osób spośród dwudziestu dostępnych miejsc.
Zatrudnienie w siłowni Magic Gym
Kolejnym kontrowersyjnym aspektem tej historii jest wcześniejsze zatrudnienie w siłowni Magic Gym "Młodego Gruchy", czyli brata ochroniarza Roberta Lewandowskiego. Piotr G., bo tak brzmiało jego pełne imię i nazwisko, został skazany na 3,5 roku więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci. W 2012 roku, podczas incydentu w białostockim klubie, uderzył pięścią człowieka, który później zmarł od uderzenia głową o kamienne płyty. Ochroniarz "Młody Grucha" miał również związki z gangiem terroryzującym Białystok, a sam mężczyzna był podejrzewany o propagowanie neofaszystowskiej ideologii.
Wątpliwości co do przejrzystości przyznawania funduszy
Wszystkie te informacje, podane przez Szymona Jadczaka, budzą poważne wątpliwości co do przejrzystości przyznawania funduszy ministerialnych. Warto zastanowić się, czy te przypadki nie są jedynie wierzchołkiem góry lodowej i czy podobne nieprawidłowości nie mają miejsca również w innych programach ministerstwa. Może to być powodem do poważnej refleksji i konieczności wprowadzenia bardziej rygorystycznych przepisów i kontroli nad przyznawaniem publicznych środków na cele sportowe.